Kontrowersyjna reklama świetlna. PINB uzupełnia materiał dowodowy.

LUBON-TV-141028090300Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego prowadzi ponowne postępowanie w sprawie reklamy świetlnej wybudowanej u zbiegu ul. Żabikowskiej i Powstańców Wielkopolskich w Luboniu. Grupa mieszkańców nie kryje oburzenia, że światło emitowane przez urządzenie jest dla nich uciążliwe. Ponadto w rejonie skrzyżowania mają występować zakłócenia w paśmie radiowym.

Choć do tej pory billboard wyświetlał reklamy różnych firm, instytucji i komitetów wyborczych, sprawa trafiła do mediów anonimowo – po emisji ogłoszenia wyborczego radnego Marka Samulczyka, kandydata na burmistrza. Radny startuje w wyborach samorządowych z tej samej listy, co inny radny, którego firma – zdaniem nagłaśniających sprawę mieszkańców – miała być odpowiedzialna za przedmiotową reklamę. Jak się okazuje, są to w tej chwili czyste spekulacje.

Konstrukcja została wybudowana kilkanaście miesięcy temu, na prywatnej posesji przy skrzyżowaniu ul. Żabikowskiej i Powstańców Wielkopolskich. Jednak obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego, nie przewiduje budowy takich obiektów w tym rejonie miasta.

Piszemy do Państwa w sprawie, która bulwersuje mnie i moich sąsiadów mieszkających przy ul. Żabikowskiej w Luboniu. Na skrzyżowaniu ul. Powstańców Wlkp. i ul. Żabikowskiej znajduje się ogromna reklama świetlna . W październiku 2013 roku Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał rozbiórkę tej reklamy świetlnej. W grudniu 2013 roku Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego podtrzymał zaskarżoną decyzję o rozbiórce w mocy. Ogromna reklama stoi nadal i ostro świeci , a inwestor uchyla się od rozbiórki. Inwestorem jak wynika z postępowania PINB jest spółka ******,, której prezesem jest ****** radny Rady Miasta Luboń– napisali do redakcji, chcący zachować anonimowość mieszkańcy.

W tym miejscu należy wspomnieć, że redakcja celowo usunęła z przesłanej wypowiedzi nazwę firmy i nazwisko radnego. Niestety nadawca wiadomości nie dysponuje żadnymi dokumentami, potwierdzającymi udział radnego i jego firmy w budowie reklamy, a według Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, dopiero trwa ustalanie właściciela bądź inwestora i w tej chwili brak jest ostatecznej decyzji, która podlegałaby wykonaniu.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla powiatu poznańskiego wydał w dniu 21 października 2013 r. decyzję nakazująca rozbiórkę reklamy świetlnej usytuowanej na rogu ul. Powstańców Wlkp. i Żabikowskiej w Luboniu. Z uwagi na uchylenie ww. decyzji (jak również utrzymującej ją w mocy decyzji Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego) przez Wojewódzki Sąd Administracyjny,  Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla powiatu poznańskiego ponownie prowadzi postępowanie w sprawie zgodnie ze wskazaniami sądu, m.in. uzupełniając materiał dowodowy i ustalając, kto jest faktycznym właścicielem/inwestorem przedmiotowej reklamy. Powyższe oznacza, iż na dzień dzisiejszy brak jest ostatecznej decyzji w sprawie reklamy świetlnej usytuowanej na rogu ul. Powstańców Wlkp. i Żabikowskiej w Luboniu, która podlegałaby wykonaniu. – poinformowała Marta Wiśniewska z Wydziału Orzecznictwa Administracyjnego PINB dla powiatu poznańskiego.

W przesłanym do mediów liście, mieszkańcy nie kryją oburzenia postawą Marka Samulczyka, obecnie przewodniczącego Rady Miasta Luboń.

Proszę wyobrazić sobie nasze zdziwienie, gdy jako kandydat na burmistrza, którego obowiązkiem powinno być  pilnowanie prawa i porządku, pojawia się ze swoją reklamą na nielegalnym nośniku. Jako mieszkańcy czujemy się oszukiwani i poniżani przez taką władzę. Prosimy o pomoc – my jako zwykli mieszkańcy nie wiele możemy zrobić. Błysk i światło z tej reklamy jest widoczne z odległości kilometra. Razi też kierowców. Przede wszystkim jest ona jednak nielegalna.  Przepraszamy, że nie występujemy podpisani ale obawiamy się nieprzyjemności ze strony władz. Zwracaliśmy się już do jednego z lokalnych mediów, temat nie został jednak podjęty. Wszelkie podane przez nas informacje są możliwe do weryfikacji. – czytamy w liście.

Marek Samulczyk odniósł się do powyższych spekulacji, przesyłając oświadczenie do redakcji, które publikujemy poniżej.

Jak każdy klient skorzystałem z możliwości wyświetlenia swoich materiałów wyborczych na bilbordzie LED. Komitet Wyborczy Mieszkańcy Lubonia zawarł w tym zakresie umowę z operatorem bilbordu LED, co zostanie oczywiście w stosowny sposób rozliczone przez Komitet zgodnie z Kodeksem Wyborczym. Pragnę w tym miejscu zauważyć, że pojawia się tam również reklama KWW Niezależni dla Powiatu związanej z obecną władzą (z listy startuje Dariusz Szmyt, a vice-prezesem Stowarzyszenia jest Rafał Marek – obecny Wiceburmistrz). Powyższe fakty nikogo nie bulwersują, ani nikomu nie przeszkadzają. Jest to zastanawiające? Ponadto zwracam uwagę ,że od dłuższego czasu często reklamowane na omawianym nośniku LED są wydarzenia kulturalne i sportowe jakie odbywają się w hali sportowej LOSIR , której właścicielem jest Urząd Miasta Lubonia.

Według mojej wiedzy nieprawdziwą informacją jest również jakoby operatorem co do wskazanego obiektu pozostawała Spółka wskazana w liście mieszkańców, której Prezesem Zarządu jest jeden z radnych. Jednocześnie chciałbym poinformować, iż nie podjąłem żadnej inicjatywy w zakresie zmiany planu dla tej konkretnej nieruchomości, na której posadowiony jest bilbord LED.

Podsumowując nie pozostaje mi nic innego jak po raz kolejny ubolewać nad nieudolną próbą dyskredytacji mojej osoby poprzez usiłowanie rozpowszechniania nieprawdziwych informacji w kontekście kandydowania przeze mnie na stanowisko Burmistrza Miasta Luboń. – oświadczył Marek Samulczyk, który jednocześnie poinformował, że również posiada wiedzę o uchyleniu wcześniejszych decyzji PINB.

Zawirowania polityczne wokół reklamy nie zmieniają faktu, że urządzenie oślepia mieszkańców i kierowców. Jeszcze w czasie zbierania materiałów do tego artykułu otrzymaliśmy informacje, że w rejonie skrzyżowania występują zakłócenia w paśmie radiowym, co wyraźnie słychać na powszechnych odbiornikach CB. Informację o tych ustaleniach przekazane zostaną do Urzędu Komunikacji Elektronicznej, w celu zweryfikowania faktycznego źródła występujących zakłóceń.kategoria: aktualności, media, polityka, ważne, Wybory samorządowe 2014, zdjęcia

Advertisment ad adsense adlogger