Miejskie obchody 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

fot. UML

fot. UML

Tegoroczne obchody upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości związane były z 60. rocznicą nadania praw miejskich Luboniowi. W trakcie uroczystości Mikołaj Tomaszyk – Zastępca Burmistrza odczytał list Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, w którym czytamy: „Z okazji 60- lecia nadania praw miejskich Luboniowi proszę przyjąć serdeczne gratulacje oraz życzenia dalszego pomyślnego rozwoju tego wyjątkowego miasta. (…) życzę Luboniowi kolejnych, równie pięknych i równie satysfakcjonujących jubileuszy. Życzę mieszkańcom, by nadchodzące lata sprzyjały dalszemu rozwojowi miasta, zwielokrotniając szanse dobrej przyszłości i wzmacniając całą naszą Ojczyznę. Gorąco wszystkich Państwa pozdrawiam ” Bronisław Komorowski – Prezydent RP.

fot. UML

fot. UML

Burmistrz Miasta Luboń Dariusz Szmyt w okolicznościowym przemówieniu powiedział: „Rozwój naszego miasta jest ściśle związany z przyszłością aglomeracji poznańskiej. Nowi mieszkańcy znajdują w granicach Lubonia, dobrą przestrzeń do zaspokajania swoich życiowych potrzeb. Przez 60 lat Luboń w znaczący sposób się rozrósł. W dalszym ciągu uzupełniamy brakującą infrastrukturę drogową, sanitarną w wielu punktach miasta.

Wśród tych wielu spraw, których deficyt dostrzegamy, bardzo ważną kwestią są nasi mieszkańcy tworzący swoim zaangażowaniem w życie miasta dobry, społeczny klimat do rozwoju. Nie byłoby dzisiejszego Lubonia, gdyby nie historia Lasku, Żabikowa, Starego Lubonia i Nowego Centrum Lubonia. Jest to historia barwna, oddająca losy naszej Ojczyzny. Począwszy od działań niepodległościowych, zrywu ku wolności, przez obóz karno-śledczy w Żabikowie po dzień dzisiejszy oparty o życie miasta w sąsiedztwie Autostrady Wolności.

Dziś po raz ostatni staję przed Wami jako Burmistrz naszego miasta. Dziękuję Wam za osiem lat wsparcia w pracy na tym stanowisku. W wielu trudnych chwilach czułem Waszą solidarną myśl i zaangażowanie. I za to Wam uprzejmie dziękuję.

Oddając stery miasta osobie, którą wybierzemy, mam przekonanie o tym, że działaliśmy z moimi zastępcami kierując się zawsze dobrze pojętą wielkopolską gospodarnością i zaangażowaniem. Nie czas i okoliczności by pamiętając o porażkach, wymieniać zasługi. Dzisiejszy dzień to czas radosnego świętowania 96. rocznicy odzyskania niepodległości i 60 rocznicy nadania Luboniowi praw miejskich.”

fot. UML

fot. UML

W uroczystościach pod pomnikiem Znicz Pamięci i Pokoju udział wzięli również Przewodniczący Rady Miasta Luboń, Radni Powiatowi, Radni Miejscy, przedstawiciele szkół i stowarzyszeń. Po złożeniu kwiatów i oddaniu honorów zebrani udali się do kościoła św. Barbary na Mszę świętą w intencji Ojczyzny.

W Luboniu Święto Niepodległości celebrowano już od godz. 11.11, kiedy to wystartował 4. Luboński Bieg Niepodległości.

źródło: Urząd Miasta Lubońkategoria: aktualności, media, Rada Miasta Luboń, Urząd Miasta Luboń, zdjęcia

Advertisment ad adsense adlogger