„Szlachetne Paczki” dotarły do potrzebujących

09Okres przedświątecznych zakupów dobiega końca. Podobnie jak w ubiegłym roku, o rodzinach w trudnej sytuacji pamiętały zuchy z 17 Gromady Zuchowej „Leśne Duszki” działającej przy Szkole Podstawowej nr 4 w Luboniu. Dzieci wraz z opiekunami i rodzicami, przekazując dary w ramach ogólnopolskiej akcji Szlachetna Paczka, wparli dwie potrzebujące rodziny.

Pierwszy transport darów trafił do p. Ani (42 l.), która samotnie wychowuje trójkę dzieci: Przemysława (17 l.), Elżbietę (16 l.) oraz Krzysztofa (14 l.). Rodzina Pani Ani od prawie siedmiu lat zmaga się z ciężką sytuacją finansową, która diametralnie się zmieniła po śmierci ojca dzieci. Rodzina otrzymuje zasiłek rodzinny w wysokości 905 zł, po odjęciu kosztów utrzymania mieszkania oraz wydatków na leki – łącznie 505 zł na życie pozostaje 400 zł, co w przeliczeniu na jednego członka rodziny wynosi w zaokrągleniu 100 zł. Największą potrzebą rodziny jest m.in. opał, żywność i sprzęt kuchenny, które trudno zakupić przy obecnej sytuacji finansowej.

Kolejne dary otrzymała p. Izabela (33 l.), która od roku, po odejściu męża, sama wychowuje dwójkę dzieci: Aleksandra (6 l.) i Wiktorię (4 l.). Dodatkową trudnością jest to, że starszy syn – Aleksander jest chory. Urodził się ze zrośniętym przełykiem i w drugiej dobie życia miał operację. Obecnie ma orzeczenie o niepełnosprawności, często choruje i musi stosować dietę. Źródłem utrzymania rodziny jest zasiłek z Opieki Społecznej i nieregularne wsparcie finansowe ojca dzieci (łącznie około 1630 zł). Po odliczeniu kosztów utrzymania mieszkania i leków dla syna, na życie pozostaje zaledwie 220 zł na jednego członka rodziny. Dodatkowym obciążeniem budżetu rodziny jest kredyt hipoteczny, który dwa lata temu został zaciągnięty przez małżonków.

Największym przedsięwzięciem były niemałe zakupy: 1 tona węgla (przy sprawach organizacyjnych z dostarczeniem przesyłki wsparła nas wolontariuszka, kontaktująca się z rodziną), meble kuchenne, odzież, obuwie, artykuły spożywcze, środki czystości i szczególne upominki dla członków rodzin. Na szczęście wszyscy współtworzący tę paczkę darczyńcy stanęli na wysokości zadania. Gdy zuchy podczas zbiórki dekorowały wcześniej upieczone ciastka piernikowe, ich rodzice segregowali i pakowali przyniesione dary. Zakupami odzieży i obuwia (dla swoich rówieśników) zajęli się harcerze z 19 Lubońskiej Drużyny Starszoharcerskiej, ja z mężem wzięliśmy na siebie wybór i zamówienie mebli kuchennych, zakup pasującego blatu i wszelkich niezbędnych do zamontowania śrub, wkrętów, kołków, kątowników, listew itd. Kuchenka gazowa (używana, ale w bardzo dobrym stanie) – to dar od jednego z moich kolegów. powiedziała Magdalena Dondajewska, drużynowa zuchów.

Łączna wartość darów wyniosła ok. 5 tyś. złotych. Paczki udało się przygotować dzięki wsparciu i ofiarności ludzi dobrej woli. Było to dla mnie niesamowite doświadczenie, móc zjednoczyć tyle ludzkiego dobra w jednym celu: w przygotowanie 2 wyjątkowych paczek :) Obie rodziny otrzymały wszystko, czego potrzebowały :) – drużynowa zuchów.

fot: 17 GZ „Leśne Duszki” w Luboniukategoria: aktualności, media, zdjęcia

Advertisment ad adsense adlogger